För ca ett år sedan introducerade vi de första kompressorerna från Hydrovane med vertikal layout. Nu utökar vi sortimentet att omfatta storlekarna 4 – 22 kW.
Det nya konceptet har tagits emot med stor förtjusning hos såväl våra kunder som vår servicepersonal. De nya Hydrovanekompressorerna har visat sig lika driftsäkra och ekonomiska som Hydrovane alltid varit. Åtkomligheten för service har förbättrats genom att alla servicepunkter sitter lätt åtkomliga på kompressorns ovansida.
En annan nyhet är att vi nu även har en 13 bars version. Så man kan välja sin Hydrovane med antingen 7,5, 10 eller 13 bars arbetstryck.
Den nya serien omfattar kompressorer i storleksintervallet 4 – 22 kw med kapacitet från 0,5 – 3,5 m³/min.